İş Emirleri ve Yönetimi Teknik Servis Programı     

       Servise gelen ürünlerin listesi İş emirleri altında toplanır. Servise gelen her yeni kayıt için yeni bir iş emri oluşturulur. İş emirlerinin listesini Servis menüsü altından görüp izleyebilirsiniz. İş önceliği seçilerek kritik veya acil işlere öncelik tanınması sağlanır. İş emri oluşturulurken seçilen personellerden bir ekip oluşturulur ve işi hangi ekibin yapacağı belirlenmiş olur.

 

 

 

 

       Personel kendi kullanıcı bilgileri ile servis modülüne girdiğinde kendisi için atanmış iş emirlerini listesinde görür. Sonrasında ilgili personel iş emrinin içerisine girerek, kullanılacak parçalar ve işçilikleri servis hareketinin içine ekler, dilerseniz servise gelen ürünle ilgili resimleri de resim tabı altından ekleyebilirsiniz. İş emri içerisindeki parça ve işçilikler eklendikten sonra iş bir sonraki işleme veya atelyeye İşlem butonu altından başlangıç tarihi, bitiş tarihi, teknisyen seçilerek gönderilir.  Aynı şekilde Servis altındaki iş emirleri listesindende işlem yeri değişikliği yapabilirsiniz.

 
Teknik Servis Programı

Personel Takibi

       İş emirlerinizi üç ayrı formda yazdırabilir, kullanılan parçalar ve işçilikleri tek tuşla irsaliye ve fatura haline dönüştürerek carinizin hesabına işletebilir, müşterinize teklif olarak sunabilir veya Arıza modülüne aktararak ister kendi teknik servisiniz içinde onarıp ister tedarikçi firmaya ulaştırabilirsiniz. Teknisyen çalışma saatleri altından hangi personelin ne kadar çalıştığını izleyebilir, performansa göre prim uygulaması ile çalışanlarınızı mutlu edebilirsiniz.

 

 

 

 

DESTEK PANELİ

FOOTER MENÜ

Yukarı